Το γαλλικό τμήμα του 5ου Γυμνασίου Ρόδου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Κυανή Ακτή (Côte d’Azur) κατά την περίοδο του Μαρτίου του 2019. Συγκεκριμένα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Νίκαια (Nice), την Μασσαλία (Marseille), την Αντίπολη (Antibes), την Εξ Αν Προβανς (Aix-en Provence), το Σεν Πολ ντε Βανς (Saint-Paul de Vence) και το Μονακό (Monaco). Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο ωκεανογραφικό μουσείο του Μονακό, επισκέφτηκαν τα μουσεία Σαγκάλ, Πικασό και Φοντασιόν Μαγκ, ξεναγήθηκαν στην Βίλα Κύριλος (ένα σπίτι φτιαγμένο εξ ολοκλήρου σε αντιγραφή ενός αρχαίου ελληνικού σπιτιού), είδαν από κοντά το σπίτι του Καζαντζάκη στην Αντίπολη γνώρισαν την Νίκαια αποικία των αρχαίων Φωκααίων. Οι Φωκαείς εξάλλου ήταν εκείνοι που ίδρυσαν και την Μασσαλία, μεγάλο εμπορικό λιμάνι. Ακολουθώντας τα χνάρια των αρχαίων Ελλήνων αυτές οι πόλεις φέρουν ακόμα το στίγμα της πλούσιας πολιτιστικής τους κληρονομιάς και θυμίζουν πολύ μια άλλη Ελλάδα…Τους μαθητές συνόδευσαν η καθηγήτρια τους Βασιλική Λιόλιου ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας και ο καθηγητής Στράτος Μειμάρογλου ΠΕ02 Φιλόλογος.