Tο Γαλλικό Τμήμα του 5ου Γυμνασίου Ρόδου εκπονεί πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο VOLERA: Valeurs Olympiques: excellence, respect, amitié σε συνεργασία με Γυμνάσιο της Νορμανδίας στη Γαλλία (Collège Montgomeri, Troarn, France).

Η υλοποίηση του σχεδίου ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2020 και θα ολοκληρωθεί το Καλοκαίρι του 2021. Το σχέδιο προβλέπεται να εξελιχθεί σε πρόγραμμα Erasmus+ KA2 σχολικής κινητικότητας μαθητών και καθηγητών. Αντικείμενο του προγράμματος είναι δράσεις σε σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες (ιστορία, αξίες ολυμπισμού, διαπολιτισμικότητα κλπ.).

Στο μάθημα των γαλλικών οι μαθητές του γυμνασίου επεξεργάζονται το υλικό που τους αποστέλλεται από το γαλλικό σχολείο (βίντεο, εικόνες, κείμενα), δημιουργούν και εκείνοι δικό τους υλικό με υποτιτλισμό στα γαλλικά προς αποστολή και σχεδιάζουν δράσεις που αφορούν τον αθλητισμό και την ολυμπιακή ιδέα.